Skorzystaj z naszych wskazówek i krok po kroku zrealizuj swój projekt i plan na halę produkcyjną, hale magazynową lub hale przemysłową.
Jak wybrać lokalizację pod budowę hali?
Lokalizacja działki pod budowę hali przemysłowej jest jednym z ważniejszych aspektów, decydujących o powodzeniu w biznesie. Wielu inwestorów i właścicieli firm zastanawia się, jak wybrać lokalizację pod budowę hali, aby zapewnić odpowiednie warunki pracy pracownikom, ułatwić sobie sam proces budowy budynku i ewentualnie być odpowiednio dostępnym dla przyszłych klientów i kontrahentów. Pod uwagę powinieneś wziąć specyfikę i branżę swojego biznesu, a więc to, czym się zajmujesz, niech będzie miało główny wpływ na wybór lokalizacji. Jeżeli planujesz przy hali otwarcie także biura dla klientów i partnerów biznesowych, powinieneś zadbać o łatwą dostępność dla nich. Jeżeli wykonywane w hali prace generują duży hałas, konieczne jest znalezienie takiej lokalizacji, która będzie oddalona od zabudowy mieszkalnej.
Ważne jest jednak, aby był łatwy dojazd do działki. Już na etapie budowy hali kluczowe znaczenie ma obecność infrastruktury drogowej, łatwiej dojechać do miejsca budowy ekipie budowlanej i dostawcą materiałów. Usytuowanie działki musi też umożliwiać wykonywanie wszelkich prac związanych z wznoszeniem hali.
Jaka działka pod budowę hali będzie najlepsza?
Zanim zdecydujesz się na konkretną działkę, koniecznie sprawdź jej stan prawny. Nie wiedząc, jak wybrać działkę pod budowę hali, należy rozpoczynać zawsze od zapoznania się dokładnie z jej lokalizacją i stanem prawnym. Przyjrzyj się bliżej planowi zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który jest dostępny w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. To właśnie w nim znajdziesz informacje dotyczące dopuszczalnej zabudowy na danym terenie, jej usytuowania, a także konkretnych wymiarów. Zdarza się, że MPZP nie został ustanowiony. Oznacza to, że niemożliwe jest wybudowanie na tym terenie hali.
Działka objęta MZPZ jest przeznaczona pod zabudowę i tym samym gmina lub miasto jest zobowiązane do zapewnienia możliwości przyłączenia jej do sieci. Dużą zaletą jest już istniejąc uzbrojeni działki. Jeżeli tak, to nie ma konieczności doprowadzania do niej stosownych przyłączy. U gestora sieci elektrycznej dowiedz się, czy jest możliwość zasilania hali magazynowej, przemysłowej lub produkcyjnej.
Nie bez znaczenia jest kanalizacja deszczowa. Należy sprawdzić, czy wybrana działka ją posiada, ponieważ większość inwestycyjnych działek jest jej pozbawiona. Zakłada się, że woda opadowa wsiąknie w grunt, jednak nie jest tak w każdych warunkach i okolicznościach. Przy dużych opadach oraz roztopach brak kanalizacji deszczowej może skutkować podtopieniami.
Odpowiednie przygotowanie terenu pod budowę hali
Jeżeli już zakupiłeś działkę i dopełniłeś wszelkich formalności, koncentrujemy się na przygotowaniu terenu pod budowę hali. W przypadku hal stalowych ważne jest to, aby podłoże było dobrze wypoziomowane i utwardzone. Grunt musi być stabilny, ponieważ w trakcie prac używane są m.in. ciężkie dźwigi czy podnośniki. Wznoszona jest również stosunkowo duża konstrukcja. Do placu budowy musi być zapewniony łatwy dojazd. Trzeba wziąć pod uwagę, że będą odbywały się dostawy materiałów budowlanych z wykorzystaniem np. ciągników siodłowych z naczepami. Musimy też zadbać o odpowiednio duży obszar do rozładowywania ładunków. Na każdym placu budowy powinno znajdować się pomieszczenie dla pracowników. Jego funkcje spełnia bardzo dobrze magazynowy kontener. Plac budowy oczywiście zabezpieczamy przed wstępem osób do tego nieupoważnionych.
Każdy projekt budowlany rozpoczynamy od dobrego planu. Hala musi mieć dobrą lokalizację, natomiast działka spełniać wszystkie aspekty prawne. Przed rozpoczęciem właściwych prac należy przygotować teren pod budowę.