Przemysł, sport, rolnictwo, spedycja i handel… Lista branż korzystających z konstrukcji stalowych jest dość długa, a do grona ich użytkowników wciąż dołączają kolejne podmioty. Coraz większa popularność takich konstrukcji rzecz jasna nie bierze się znikąd. Mają one bowiem wiele zalet, dzięki którym dla przedsiębiorcy w wielu przypadkach wzniesienie jednej z nich okazuje się rozwiązaniem dużo lepszym niż budowa stałego budynku. Czemu warto zdecydować się na halę stalową? W jakich zastosowaniach ich zalety okażą się szczególnie przydatne?
Szybkość budowy
W wielu przypadkach to właśnie ten atut decyduje o wyborze konstrukcji stalowej. Technologia budowy hal stalowych zakłada dostarczenie na miejsce prefabrykatów i ich szybki montaż na miejscu. To sprawia, że nie tylko skraca się czas budowy, ale też zmniejsza się liczba dostaw.
Wytrzymałość
Szybkość budowy nie oznacza, że hale stalowe są mało wytrzymałe. Wręcz przeciwnie – współczesne konstrukcje stalowe wytrzymują spore obciążenia, doskonale radząc sobie także z zagrożeniami chemicznymi, związanymi między innymi z hodowlą zwierząt lub przechowywaniem niebezpiecznych substancji. Wówczas wybrać należy konstrukcje obłożone blachą ze stali galwanizowanej bądź płytami wykonanymi z odpowiednio dobranych tworzyw sztucznych. Hale stalowe nie wymagają zaawansowanych, częstych prac konserwacyjnych, co wiąże się także z mniejszymi kosztami ich eksploatacji.
Niskie koszty
Niskie są ponadto koszty ich budowy. Ze względu na to, że materiały niezbędne do wybudowana hali stalowej są tanie i łatwo dostępne na rynku, wybór takiej konstrukcji to świetny sposób na optymalizację kosztów danej inwestycji. W zależności od przeznaczenia i specyfiki danej hali, budowa metra kwadratowego to wydatek wahający się od kilkuset (chodzi o nieocieplane konstrukcje) do kilku tysięcy złotych w przypadku ocieplonej i wyposażonej w dodatkowe systemy hali.
Uniwersalność
Różnorodność hal stalowych oraz możliwość dostosowania ich do potrzeb inwestora sprawiają, że znajdują one szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. W rolnictwie służą do hodowli zwierząt, jako magazyny płodów lub hale na maszyny; w przemyśle – jako hale produkcyjne lub hale magazynowe, zaś w handlu i spedycji mogą pełnić funkcję budynków biurowych, sprzedażowych lub magazynów. Ponadto z powodzeniem wykorzystywane są w sporcie, gdzie służą zarówno amatorom, jak i profesjonalnym zawodnikom podczas treningów oraz imprez różnej rangi.
Łatwość przebudowy
Myślący przyszłościowo inwestorzy na pewno docenią także łatwość przebudowy takich hal. Jeśli po pewnym czasie okaże się, że obiekt jest zbyt mały lub źle skonfigurowany, jego przebudowa lub rozbudowa będzie tania, szybka i bezproblemowa. Ta zaleta szczególnie ważna okaże się w sytuacjach, gdy prace będą wiązały się z koniecznością zawieszenia lub ograniczenia działalności firmy.
Estetyka
Polscy inwestorzy coraz większą wagę przykładają do kwestii estetycznych. Pod tym względem hale i inne konstrukcje wykonane ze stali wypadają naprawdę korzystnie, bo stosunkowo niskim nakładem środków umożliwiają wzniesienie estetycznych i wkomponowanych w otoczenie budynków. Dotyczy to zarówno hal budowanych w przemysłowych dzielnicach miast, jak i obiektów dedykowanych rolnictwu.
Ekologia
Kolejny argument adresowany do inwestorów, którym nie jest obojętne to, jak budowane przez nich obiekty wpływają na otoczenie. Hale stalowe wykonywane w ogromnej mierze z materiałów pochodzących z recyklingu. Dotyczy to przede wszystkim stali, która mimo wielokrotnego przetapiania i obróbki nie traci swoich pierwotnych właściwości. Dzięki temu możliwe staje się zminimalizowanie powstających odpadów przy zachowaniu wytrzymałości konstrukcji.