Hale stalowe bardzo dobrze sprawdzają się w roli budynków inwentarskich. Najpopularniejszym wariantem konstrukcji takiego obiektu są ramy wykonane z kształtowników gorącowalcowanych. Jeśli obuduje się je odpowiednio dobranymi materiałami, można w krótkim czasie zyskać funkcjonalną oborę. Co warto wiedzieć o takich obiektach?
Obora stalowa – czy warto?
Obory w postaci hal stalowych nie są jeszcze aż tak popularne jak te wznoszone w technologii murowanej, jednak zainteresowanie nimi stale rośnie. Inwestorów przede wszystkim przyciąga krótki czas budowy oraz korzystna cena. Taka obora może powstać już w dwa tygodnie, co jest niezwykle korzystne dla hodowców, którym zależy na krótkim terminie realizacji. Jakimi jeszcze cechami, korzystnymi z punktu widzenia inwestora, charakteryzują się hale stalowe pełniące funkcję obór?
Do głównych zalet należą:
- krótki czas budowy,
- niskie koszty,
- funkcjonalność,
- możliwość pełnego dopasowania do swoich potrzeb,
- możliwość łatwej rozbudowy lub przebudowy,
- wytrzymałość konstrukcji.
Bardzo istotną cechą takich obór jest możliwość podzielenia ich ściankami działowymi na poszczególne segmenty. Co więcej, takie przegrody można łatwo przenosić, aby zmodyfikować układ pomieszczeń. To dobra wiadomość dla hodowców, którzy działają w sposób elastyczny i zależy im na łatwym wprowadzaniu zmian.
Konstrukcja stalowa i co dalej?
Same konstrukcje stalowe to za mało, aby stworzyć funkcjonalną oborę dla bydła. Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie prac wykończeniowych, które sprawią, ze obiekt będzie gotowy do użytkowania. Co należy do takich działań?
Przede wszystkim należy wybrać rodzaj materiałów, z których powstaną ściany. Można zdecydować się na blachę, specjalne płyty przeznaczone do zabudowy obór lub na nowatorskie rozwiązanie w postaci kurtyn.
Są to elementy, które można szybko i wygodnie zakładać i zdejmować, co jest bardzo korzystne w kontekście hodowli bydła. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że krowy mleczne wydzielają bardzo dużo ciepła i dobrze funkcjonująca wentylacja jest kluczowa dla zachowania ich dobrostanu.
W przypadku byków lub bydła uwięziowego można zdecydować się na ściany izolowane, jednak także trzeba pamiętać o kontrolowaniu temperatury i poziomu wilgotności w obiekcie.
Co jeszcze jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obory?
Przede wszystkim instalacje:
- elektryczna,
- wodociągowa,
- kanalizacyjna.
Ostatni system musi być dopasowany do rodzaju ściółki stosowanej w hodowli.
Zalety hali stalowej jako obory
Hodowcy, którzy zdecydowali się na wzniesienie obory opartej na konstrukcji stalowej, podkreślają, że taki rodzaj obiektu bardzo dobrze sprawdza się w kontekście hodowli zwierząt. Przede wszystkim chodzi tutaj o parametry stali. Jest to materiał odporny na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych.
Największe zagrożenie dla konstrukcji obory stanowi wilgoć, która w połączeniu z wysoką temperaturą może powodować rozwój pleśni i grzybów, ale także osłabiać konstrukcję. W przypadku obory stalowej nie ma takiego problemu. Stal użyta do budowy jest bardzo skutecznie zabezpieczona przed korozją. Dzięki temu zachowuje swoje właściwości przez wiele lat, nawet w tak specyficznym mikroklimacie, jaki panuje w oborze.
Kolejną zaletą jest łatwość przebudowy, która wiąże się ze specyfiką konstrukcji. W przeciwieństwie do budynków murowanych montaż ścianek działowych czy wspomnianych ścian kurtynowych nie stanowi wyzwania.
Jednak główną zaletą, na którą wskazują rolnicy, jest oszczędność czasu i kosztów podczas wznoszenia takiej obory. Już w kilka tygodni można zyskać w pełni funkcjonalny budynek inwentarski.
Takie inwestycje warto podejmować, korzystając z usług specjalistów w dziedzinie budowy hal stalowych. Obora jest budynkiem specyficznym i musi spełniać liczne wymogi, aby mogła działać w prawidłowy sposób. Wykwalifikowani inżynierowie pomogą dobrać optymalne rozwiązania w tym zakresie.