Dostępność internetu oraz wzrost popularności nowoczesnych technologii sprawiają, że życie przenosi się do sieci. Poza tym, że pozwala korzystać z rozrywki czy komunikować się różnymi kanałami, to popularne medium otwiera też podwoje przed biznesem. Szczególnie intensywnie rozwija się e-handel, który jednak wymaga stacjonarnego zaplecza. Zapewniają je stalowe hale magazynowe.
Charakterystyka branży e-commerce
Pojęcie e-commerce coraz częściej pojawia się w ofertach agencji reklamowych oraz producentów i dystrybutorów, którzy dbają o dynamiczny rozwój firm. Handel internetowy jest odpowiedzią na potrzeby konsumentów, coraz częściej oczekujących komfortu zakupów bez poświęcania na nie dużej ilości czasu. Powodem z pewnością jest odejście od schematu pracy w godzinach od 7.00 do 15.00 i związany z tym brak wolnych chwil, które można poświęcić rodzinie i rozrywkom, a tym bardziej zakupom.
Branża e-commerce jest też szansą dla firm, które muszą sprostać znacznie większej konkurencji. Oferując produkty w internecie, zapewniają sobie szersze grono potencjalnych klientów i większe szanse na sprzedaż. Niestety prowadzenie takiej formy dystrybucji wiąże się z kilkoma ograniczeniami:
- sukces sprzedażowy jest uzależniony od różnorodności towarów. Im jest ich mniej w ofercie, tym większe prawdopodobieństwo, że klient jednym kliknięciem wybierze konkurencyjną placówkę,
- szanse na wysoką podaż zwiększają atrakcyjne ceny. To oznacza, że właściciel e-sklepu musi poszukiwać okazji i kupować większe partie towarów zazwyczaj sprzedawane taniej,
- warunkiem popularności sklepu jest natychmiastowe realizowanie zamówień. Aby było to możliwe, cały zaprezentowany asortyment powinien być dostępny w magazynie.
Już te trzy wymienione czynniki wskazują, że prowadzenie e-handlu nie ogranicza się jedynie do sieci. Można oczywiście nawiązać kontakty z producentami i hurtowniami, którzy będą dostarczać towary zamówione przez klientów. Takie rozwiązanie jednak w znacznym stopniu ogranicza asortyment i uzależnia od innych podmiotów, nie zawsze solidnych i dotrzymujących zobowiązań.
Hale stalowe dla firm z branży e-commerce
Prowadzenie sklepu czy hurtowni internetowej najlepiej oprzeć na solidnych podstawach, które stworzą własne magazyny. Ich wynajęcie jest rozwiązaniem tymczasowym i wiąże się z ryzykiem wypowiedzenia umowy czy zmiany w kosztach ich dzierżawy. Dlatego jest dobrym pomysłem wyłącznie przy sprzedaży sezonowej. Inwestycja w murowany budynek jest czasochłonna i pociąga za sobą wysokie koszty. Dlatego najlepszą opcją dla internetowych dystrybutorów są hale stalowe.
Mają one wiele zalet, wśród których kluczowymi są wymienione wcześniej niskie koszty i krótki czas budowy. Znaczący jest też fakt, że specyficzna konstrukcja takiej hali nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża. To duża zaleta, zważywszy że obiekt można postawić w niemal każdej lokalizacji i na każdym gruncie. Dla przedsiębiorcy oznacza to szybki dostęp do towarów oraz ograniczenie kosztów logistycznych, jakie pochłania transport na duże odległości.
Hale dla usług typu fulfillment i dropshipping
Hale stalowe stanowią idealne zaplecze magazynowe dla firm z branży e-commerce. Są też świetnym rozwiązaniem w przypadku firm, które świadczą usługi typu fulfillment i dropshipping. Obejmują one obsługę innych, mniejszych sklepów internetowych przez sortowanie, pakowanie i wysyłkę wielu produktów do jednego klienta. Fulfillment znajduje zastosowanie w internetowych galeriach handlowych, w których produkty wystawia wiele sklepów. Dzięki nim klient może wybrać artykuły z oferty różnych dystrybutorów i otrzyma je w jednej paczce.
Do świadczenia takich usług są potrzebne obiekty o dużej powierzchni. Hale magazynowe idealnie sprawdzają się w tej roli. Poza tym, że mają dużą kubaturę i przestrzeń roboczą, mogą też być projektowane z przeznaczeniem do obsługi konkretnych typów towarów.