Hale stalowe stają się coraz częstszym elementem wiejskiego krajobrazu. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, a ich liczne zalety sprawiają, że w gospodarstwach rolnych znajdują one mnóstwo zastosowań.
Hale stalowe w rolnictwie
Ostatnie lata przyniosły ogromne zmiany w wiejskim krajobrazie. Tradycyjne – drewniane lub ceglane – budownictwo rolnicze powoli wypierane jest przez nowocześniejsze konstrukcje stalowe. Są one pozbawione wad charakterystycznych dla starszych rozwiązań, dzięki czemu coraz chętniej sięgają po nie liczne gospodarstwa rolne. W wielu przypadkach kluczowe okazują się koszty inwestycji. Pod tym względem hale stalowe wypadają najlepiej ze wszystkich dostępnych rozwiązań.
Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o szybkość i łatwość budowy hal rolniczych. Te cechy są wynikiem odpowiedniej technologii, polegającej na dowiezieniu prefabrykatów i ich montażu na miejscu. W rolnictwie ważna jest też wytrzymałość cechująca konstrukcje stalowe. Nie wymagają one częstych i zaawansowanych prac konserwacyjnych, co czyni ich eksploatację nie tylko łatwą, ale też tanią. Najistotniejsza jest jednak ich uniwersalność, bo w gospodarstwach rolnych mogą pełnić wiele ról.
Kurniki, obory i chlewnie
Hale stalowe doskonale sprawdzają się jako obiekty do hodowli zwierząt – zarówno, jeśli chodzi o kilka, jak i – w przypadku drobiu – kilkanaście tysięcy sztuk. Ich konstrukcja pozwala zapewnić znajdującym się w środku zwierzętom optymalne warunki do wzrostu. Łatwo utrzymać je w czystości, a ponadto umożliwiają montaż dowolnej instalacji oświetleniowej bądź wentylacyjnej.
W obiektach hodowlanych (a zwłaszcza kurnikach do chowu ściółkowego i klatkowego) kluczowe jest zapewnienie stałej temperatury niezależnej od pory roku i dnia. Ponadto hodowla może generować spore ilości pary wodnej. Dlatego konstrukcja hali i materiały użyte do obłożenia konstrukcji powinny zapewniać odpowiednią izolację termiczną oraz zapobiegać skraplaniu się pary wewnątrz hali.
W tym celu najlepiej sprawdza się blacha trapezowa lub płyty z tworzyw sztucznych – PCV lub poliuretanu. W przypadku blachy ważne jest to, by była zrobiona z blachy ocynkowanej, bo powłoka galwaniczna chroni metal przed szkodliwym wpływem amoniaku uwalniającego się do powietrza ze zwierzęcych odchodów.
Magazyny płodów rolnych
Hale stalowe umożliwiają też wygodne i bezpieczne przechowywanie płodów rolnych. Dostępność różnych modeli oraz ich skalowalność sprawiają, że inwestor bez trudu może dobrać kubaturę hali do rodzaju działalności swojego gospodarstwa i wielkości produkcji. Jeśli zaś ta się zwiększy, magazyn bez problemu może zostać rozbudowany.
Hale stalowe jako magazyny płodów rolnych sprawdzają się tak dobrze również ze względu na możliwość dostosowania ich walorów funkcjonalnych do potrzeb inwestora. W celu usprawnienia dystrybucji płodów, ten może bowiem dowolnie ulokować bramy i okna. Podobnie jak w przypadku obiektów hodowlanych, także i tu duże znaczenie ma możliwość montażu różnego typu instalacji. Dzięki temu rolnik może łatwiej sterować takimi parametrami jak wilgotność i temperatura powietrza, dopasowując je do wymagań przechowywanych produktów.
Garaże i hale na maszyny
Hale stalowe świetnie sprawdzają się także jako miejsce przechowywania maszyn i pojazdów rolniczych. Chronią je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a możliwość zamówienia hali z bramą każdej wielkości pozwala przechowywać nawet największe maszyny.
Stajnie i ujeżdżalnie
W ramach gospodarstw rolnych funkcjonują często stajnie – zarówno komercyjne, jak i prowadzone na prywatny użytek właścicieli. Hale stalowe mogą okazać się doskonałą alternatywą dla stałych budynków wykorzystywanych jako stajnie bądź ujeżdżalnie. Mogą one mieć formę hal namiotowych bądź pokrytych blachą lub płytami z tworzyw sztucznych, a zastosowanie warstwowych ścian oraz dachu pneumatycznego umożliwia stabilizację warunków bez względu na pogodę panującą na zewnątrz.