Budowa hali stalowej stanowi rozwiązanie chętnie wybierane przez przedsiębiorców działających w wielu branżach. Montaż takiego obiektu trwa stosunkowo krótko, a ponadto wymaga dopełnienia znacznie mniejszej ilości formalności niż postawienie murowanego budynku. Jednym z istotnych etapów prac budowlanych jest przygotowanie placu pod hale stalowe. Jak należy go przeprowadzić i o czym warto pamiętać?
Budowa hali stalowej – dlaczego warto?
Przed przystąpieniem do budowy hali stalowej warto najpierw zweryfikować swoje potrzeby i zastanowić się, czy taki obiekt będzie odpowiednio spełniał swoją funkcję. Ponadto trzeba określić, jak duży budynek powinien powstać oraz jakie będzie jego przeznaczenie. To właśnie od funkcji hali w dużej mierze zależy dobór materiałów wykończeniowych. Jeśli masz wątpliwości, czy budowa hali stalowej sprawdzi się w Twoim przypadku, przyjrzyj się zaletom tego typu budynków. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
- Ich montaż trwa krótko i nie jest skomplikowany.
- Koszt budowy jest niższy niż postawienie obiektu murowanego.
- Hala stalowa sprawdzi się w wielu zastosowaniach.
- Do rozpoczęcia prac budowlanych wymaganych jest mniej formalności.
- Przygotowanie placu pod hale stalowe nie jest czasochłonne.
Zaletami budowy hal stalowych, które najbardziej przyciągają inwestorów, są przede wszystkim niski koszt montażu, a także różnorodność zastosowań takiego obiektu. Sprawdzi się on równie dobrze w roli magazynu, hali przemysłowej, obiektu rolniczego, jak i w wielu innych funkcjach.
Montaż hali stalowej krok po kroku
Budowa hali stalowej trwa stosunkowo krótko, jednak tutaj także niezbędne są określone formalności. Przede wszystkim musi powstać projekt, który określi, jak będzie przebiegał montaż hali stalowej krok po kroku. W tym dokumencie należy zawrzeć wszystkie informacje istotne z punktu widzenia praktycznego, a także dane wymagane urzędowo. Projekt tworzy się na podstawie wytycznych inwestora, który powinien określić swoje oczekiwania pod względem wielkości obiektu, jego formy oraz przeznaczenia. Zebrane w ten sposób informacje pomogą między innymi w doborze rodzaju materiałów zastosowanych do budowy hali stalowej.
Należy zadbać także o zgłoszenie planowanych robót do odpowiednich instytucji. Między innymi konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wyznaczenia nadzoru budowlanego, czyli w praktyce zatrudnienie kierownika budowy. Jeśli kwestie formalne zostały dopełnione, można przystąpić do kolejnego kroku, czyli przygotowania placu pod halę stalową.
Przygotowanie placu pod hale stalowe – jak przebiega?
Choć budowa hali stalowej jest mniej zaawansowanym przedsięwzięciem niż postawienie murowanego budynku, tutaj także kluczowe jest właściwe przygotowanie terenu pod inwestycję. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest wybór terenu, na którym powstanie hala. Warto zwrócić się z tym zagadnieniem do specjalistów, którzy ocenią czy dany teren nadaje się pod budowę planowanego budynku.
Przygotowanie placu pod hale stalowe polega przede wszystkim na przeprowadzeniu prac ziemnych. Polegają one na wyrównaniu, odwodnieniu i stabilizacji gruntu, a czasem także na utylizacji nieużytków. Zakres działań dobiera się do konkretnych potrzeb i warunków terenowych. Kolejnym krokiem jest dobór i wykonanie fundamentów. W zależności od typu gruntu, wielkości i przeznaczenia obiektu wykonuje się fundamenty głębokie lub kładzie jedynie stopy fundamentowe.
Po zakończeniu tego etapu można przystąpić do stawiania właściwej konstrukcji. Przeważnie opiera się ona na ścianach nośnych i działowych, słupach i dźwigarach. Te elementy wykonuje się z żelbetu. Natomiast w skład części stalowych wchodzą słupy, belki, rygle i wszelkie systemy łączeniowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak będzie wyglądać budowa hali stalowej krok po kroku w konkretnym przypadku, skorzystaj ze wsparcia fachowców.