Konstrukcje stalowe pozwalają na szybkie i efektywne wznoszenie budynków o różnorodnym przeznaczeniu. Jakie w związku z tym konstrukcje stalowe wyróżniamy? Czym różnią się poszczególne metody łączenia prefabrykowanych elementów?
Konstrukcje stalowe
Z uwagi na dziesiątki zastosowań, hale stalowe mają zróżnicowaną charakterystykę, która odzwierciedlona jest w ich konstrukcjach. Dlatego mówimy o budynkach jedno- lub wielonawowych, z różnorodnymi dachami (jedno-, dwu- i wielospadowe), o ścianach nośnych lub z nawisem, w układzie słupowo-kratowym lub słupowo-ryglowym jak również izolowane lub nie.
To jedna z ogromnych zalet budynków zawierających elementy konstrukcji stalowych – możliwość swobodnego projektowania i dopasowywania hali do potrzeb biznesu, który będzie ją wykorzystywał.
Zazwyczaj konstrukcje halowe składają się ze słupów głównych, rygli i stężeń ściennych, kratownic lub rygli dachowych, a także podkonstrukcji i elementów wykończeniowych, czyli np. blachy trapezowej lub paneli wypełnionych materiałem termoizolującym. Ponadto istnieją dwie główne metody budowy hali z prefabrykatów. Jedna z nich zakłada, że wszystkie elementy stalowe będą skręcane ze sobą na odpowiednim miejscu, druga to natomiast metoda bloga. Polega ona na łączeniu elementów konstrukcji stalowych w bloki jeszcze na terenie budowy, a dopiero następnie są one podnoszone i łączone ze słupami.
Rodzaje konstrukcji stalowych – przeznaczenie
Innym sposobem na podział konstrukcji stalowych jest klasyfikowanie zgodnie z ich funkcją, co wpływa na wybór rozwiązań technologicznych. Najczęściej mówimy o
- Halach sprzedażowych, które są domeną sieci marketów. Tego typu konstrukcje świetnie sprawdzają się w ramach błyskawicznej ekspansji biznesu.
- Hale usługowe – to bardziej uniwersalne konstrukcje, które muszą charakteryzować się jakością i ergonomią.
- Hale magazynowe – jedno z najpopularniejszych rozwiązań zawierających elementy konstrukcji stalowych. Hala magazynowe służą do przechowywania towarów różnego przeznaczenia, od towarów spożywczych, które muszą przebywać w niskiej temperaturze, po szkodliwe chemikalia.
- Hale przeznaczone do utylizacji i segregacji odpadów – rozwiązania tego typu kładą szczególny nacisk na zabezpieczenie najbliższej okolicy (a także gruntu, na którym stoi hala) przed wpływem szkodliwych odpadów.
- Hale przemysłowe – to budynki, w których odbywa się praca stała, przystosowane do tworzenia linii produkcyjnych, obróbki i innych działań.
- Hale lotnicze – to świetne rozwiązanie dla szeroko rozumianego lotnictwa. Rozmiar hangaru lotniczego może być dopasowany do wymagań zarówno mniejszych samolotów, jak i dużych maszyn czy helikopterów.
- Ujeżdzalnie – jak sama nazwa wskazuje, to konstrukcja stalowa, która pozwala wewnątrz niej ujeżdżać konie. Takie hale stawia się celem prowadzenia profesjonalnych stadnin bądź szkółek jazdy konnej. Oznacza to, że hala musi być przestronna, a jej konstrukcja powinna zabezpieczać zwierzęta przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.
W Gaj-Stal specjalizujemy się w konstrukcjach z ram wykonywanych z zimno-giętych profili. Nasz bogato wyposażony i nowoczesny park maszynowy zapewnia elastyczne dopasowanie obiektów stalowych do preferencji inwestorów. Jako generalny wykonawca dbamy o kompleksową realizację inwestycji, aby hala, bez względu na rozmiar i przeznaczenie, mogła służyć przez wiele lat.